Elektronik atıklar ve karbon ayak izi birbiriyle doğrudan ilişkili konular. Bu noktadan küresel ısınma ise elektronik atıklar konuları bağlantılı. Hepimizin malumu, küresel ısınma ve iklim değişikliği problemi tüm insanlığı yakından ilgilendiriyor ve çocuklarımızın geleceğini tehdit eder boyuta gelmiş durumda. Tüketim çılgınlığı ve kullan – at kültürünün bir neticesi olarak üretim çarkları hiç durmaksızın işlemekte ve ağırlıklı olarak fosil yakıt kullanan bu üretim prosesi sonucunda havaya karbon salınmakta.

Sera Etkisi

Havaya salınan bu karbon, sera gazı etkisiyle birlikte Dünya’mızı ısınmasına neden oluyor ve değişen iklim, hava koşulları ve mevsimsel anomaliler Dünya’mızı bizim için yaşanması daha zor bir yer haline getiriyor.

Elektronik atıklar ve karbon ayak izi konusu ise kullan – at kültürü ile ilişkili. Kullan at kültürünün en yoğun yaşandığı sektörlerden biri de kuşkusuz elektronik sektörü. Üstelik elektronik eşya üretimi için gereken enerji ve hammadde ihtiyacı diğer sektörlerden oldukça fazla. Dolayısıyla bir elektronik atığı geri dönüştürdüğünüzde kağıt – plastik ve metal geri dönüşümünden elde ettiğiniz karbon kazanımının kat be kat fazlasını kazanıyorsunuz.

Elektronik Geri Dönüşümün Doğrudan Karşılıkları

Örneğin bir bilgisayar kasasını geri dönüştürdüğünüzde 118 pet şişeyi geri dönüştürmüş kadar oluyor veya 3 ağacı kurtarmış sayılıyorsunuz. Bir cep telefonunu geri dönüştürdüğünüzde ise 11 litre benzinin kullanılmasını önlemiş oluyorsunuz. 270 adet alüminyum kutuyu geri dönüştürmenin yolu ise 1 adet eski yazıcınızı geri dönüşüme yollamak kadar kolay aslında.

Elektronik atıklar ve karbon ayak izi

Daha az elektronik eşya kullanarak ve dijital detoks yaparak da karbon ayak izimizi azaltabiliriz. Ancak illa kullanmak zorunda isek elektronik eşyaların az enerji tüketenini kullandığımızda direkt olarak enerji tüketimimizi azaltıyor ve başlangıç maliyetine katlanmak şartıyla karbon ayakizimizi bir miktar da olsa azaltabiliyoruz. Ancak esas faydayı geri dönüşümü tamir ve tekrar kullanım kültürüyle sağlayabileceğimiz kesin.

Siz de evinizdeki elektronik eşyaları şöyle bir gözden geçirin. Bir bahar temizliği yapın ve cep telefonları, kablolar, televizyo , bilgisayar ve elektrikle çalışan tüm eşyaları bize bağışlayın. Bu güzel hareketi yaparak kaç ağacı kesilmekten kurtardığınızı, kaç litre benzinin kullanımını önlediğinizi, kaç adet alüminyum kutu veya pet şişe geri dönüştürmüş gibi olduğunuzu hesaplayıp size gönderelim.

Hem evinizde yer açılsın hem ihtiyacı olan köy okullarına bilgisayar gitsin  hem de karbon ayakizinizi düşürün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *