Bu makalede işleyeceğimiz konu olan “Elektronik Atık, Çevre ve İnsan” başlığında doğrudan ya da dolaylı pek çok içerik yayınladık sitemizde. Ancak Elektronik atık, çevre ve insan diyerek konuyu ilişkili ve detaylı bir şekilde ilk defa masaya yatırıyoruz.

Bilmemiz Gereken

İlk önce bilmemiz ve unutmamız gereken bir gerçek var:

Elektronik atıklar çevre ve insan sağlığına zararlı pek çok bileşen içermektedir!

Bu bilgi her şeyin temelini oluşturuyor diyebiliriz. Temel bilgimizi yerleştirdikten sonra ikinci yapı taşı bilgimizi ortaya koymakta fayda var.

Elektronik atıklar şu iki ilke çerçevesinde değerlendirilmeli:

Yukarıdaki iki ilkeye uyulmazsa ne olur?

Bahsettiğimiz iki ilkeye uyulmadığı takdirde e-atıkların içerdikleri zararlı bileşenler ekosisteme karışır ve geri döndürülemez zararlar açığa çıkar.

Yazımıza üçüncü yapı taşımızla devam edelim. Geri dönüşüm faaliyetleri iyi denetlenmeli ve yönetmeliklerin yaptırım gücü işletilmelidir. Çünkü Dünya genelinde elektronik atık kategorisinde yer alması ve ona göre muamele görmesi gereken atıklar kullanılmış eşya statüsünde az gelişmiş ülkelere gönderilerek uygun olmayan yöntemlerle içerilerindeki degerli materyaller çıkarılmaktadır. Bu durumda çevreye ve insan sağlığına verilen zararlar ve kayıplar elde edilen kara göre çok daha fazladır.

Elektronik Atıkların Gelişmekte Olan Ülkelere Yasa Dışı Akışı hakkında linke tıklayarak detaylı bir makale okuyabilirsiniz.

Çevre ve İnsan Sağlığı için Son Derece Tehlikeli

Özellikle elektronik atıkların barındırdıkları aşağıdaki maddeler çevre ve insan sağlığı için son derece tehlikelidir:

Elektronik Atık, Çevre ve İnsan konusunda aşağıdaki bilgiler sizlerin çok dikkatini çekecek. Bu bilgiler elektronik atık gerçeğini kavramak için yeterince çarpıcı bilgiler içermektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *